Związek Dzieci Wojny w Pyrzycach

10 marca 2020 roku w Kaplicy św. Ducha czyli Dziale Tradycji Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej – „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” miało miejsce spotkanie informacyjne dotyczące działalności Związku Dzieci Wojny. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Pyrzyc (urodzeni przed 8 maja 1945 roku), Ferdynand Łukasik, reprezentujący Związek Dzieci Wojny, Andrzej Szelążek Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, autor książki Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia„, Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska, radna Rady Miejskiej w Pyrzycach Małgorzata Piotrowska, kierownik WEKSiZ Sylwia Gabryelczyk, dyrektor PDK Rafał Roguszko i dyrektor PBP Magdalena Brzozowska – Wróblewska.

Spotkanie miało na celu przybliżenie Związku Dzieci Wojny, który służy integracji środowiska małoletnich ofiar wojny 1939-1945, którzy w dniu 8 maja 1945 roku nie mieli ukończonych 18 lat, włączone pod opiekę Związku zostały również osoby urodzone do roku 1956;, udziela pomocy prawnej swoim członkom występującym z roszczeniami o rekompensaty za poniesione szkody oraz powstałe skutki ich następstw od rządów państw winnych II Wojny Światowej; inspiruje i utrwala osobiste historyczne wspomnienia z okresu II Wojny Światowej; otacza opieką członków Stowarzyszenia i pozostałych po nich wdów i wdowców, zwłaszcza w zakresie spraw socjalnych i zdrowotnych; reprezentuje interesy swych członków wobec władz organów administracji państwowej i samorządowej oraz instytucji i organizacji społecznych i umacnianie solidarność kombatantów w kraju i za granicą.

Obecni na spotkaniu pyrzyczanie wyrazili swoją zgodę na utworzenie Koła Terenowego Związku Dzieci Wojny, w związku z tym zapraszamy wszystkie osoby urodzone do 1956 roku o zgłaszanie swojego akcesu o przystąpieniu do Związku Dzieci Wojny w Pyrzyckiej Bibliotece Pyrzyckiej przy Placu Wolności 3 w Pyrzycach (budynek PDK) osobiście lub telefonicznie pod numerem 91 570 15 69.

001 002 003 004