O Bibliotece

 

Pyrzycka Biblioteka Publiczna jest placówką o długich tradycjach. Powstawała, gdy na tym terenie zaczęły po wojnie działać polskie władze administracyjne. Placówki biblioteczne spełniały pionierską funkcję krzewienia kultury i oświaty wśród miejscowego społeczeństwa. Integrowały mieszkańców pochodzących z różnych zakątków przedwojennej Polski.

Rozwój sieci bibliotek w powiecie pyrzyckim zapoczątkowała biblioteka powiatowa, która powstała w 1946 roku w Lipianach. Podstawą był księgozbiór składający się z 2 kompletów książek, po 48 każdy. W początkach roku 1948 poczyniono przygotowania do otwarcia biblioteki miejskiej w Pyrzycach.

Miejska Biblioteka Publiczna w Pyrzycach została powołana do życia uchwałą Rady Miejskiej w dniu 17 sierpnia 1948 roku.

W 1955 roku została połączona z Biblioteką Powiatową i odtąd funkcjonowała jako Powiatowa i Miejska Biblioteka w Pyrzycach.

Biblioteka początkowo mieściła się w skromnym lokalu przy ulicy Księcia Bogusława X. 17 maja 1969 roku umiejscowiono Bibliotekę w odbudowanej, pochodzącej z II połowy XIII wieku Kaplicy św. Ducha przy ulicy Zabytkowej 34.

Od 1975 roku funkcjonowała pod nazwą Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna,
w latach 1980-1990 pełniła funkcję oddziału biblioteki wojewódzkiej, a od 1991 r. nosiła nazwę: Miejska Biblioteka Publiczna z siecią filii i punktów bibliotecznych w gminie Pyrzyce.
1 stycznia 2004 r. Biblioteka zaczęła funkcjonować pod nazwą Pyrzycka Biblioteka Publiczna i pełnić zadania biblioteki powiatowej.
Z dniem 11 października 2012 r. Biblioteka przejęła lokal, zbiory i środki trwałe po byłym oddziale ZCDN w Pyrzycach.
Od 8 maja 2013 r. Pyrzycka Biblioteka Publiczna funkcjonuje przy Placu Wolności 3 (budynek Pyrzyckiego Domu Kultury).
Biblioteka, oprócz swoich podstawowych zadań jakimi są gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów, organizuje wiele różnorodnych akcji, których zadaniem jest upowszechnianie czytelnictwa i popularyzowanie wiedzy o mieście i regionie.
Wykwalifikowana kadra bibliotekarzy zapewnia wszystkim czytelnikom fachową i miłą obsługę.

Dział Tradycji -” Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” zajmuje się gromadzeniem i ekspozycją zbiorów związanych z historią Ziemi Pyrzyckiej od epoki kamiennej do współczesności. Nasze zbiory to zabytki archeologiczne, numizmaty, narzędzia niezbędne do pracy, sprzęt gospodarstwa domowego, wytwory dawnych zakładów produkcyjnych, piśmiennictwo, dokumenty, pocztówki, czasopisma.
Zbiory, znajdujące się w Dziale Tradycji pozwalają dogłębnie poznać nie tylko historię Pyrzyc i okolic, ale również całego regionu.

Pyrzycka Biblioteka Publiczna prowadzi również filie biblioteczne w Brzesku, Krzemlinie,  Okunicy, Ryszewku i Żabowie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *