Tam, gdzie zatrzymał się pociąg…

25 kwietnia 2019 roku w Dziale Tradycji Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej – „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej” miało miejsce spotkanie z Andrzejem Krywalewiczem, historykiem, autorem książki „Tam, gdzie zatrzymał się pociąg”, w której zebrał wspomnienia osadników, zamieszkujących okolice Bań. Dla wielu z nich pociąg zatrzymał się właśnie w Pyrzycach, skąd ruszali dalej w poszukiwaniu nowego domu i miejsca do życia. Książka jest wynikiem bardzo wielu godzin spędzonych na rozmowach z ludźmi, przybyłymi na Ziemie Odzyskane po II wojnie światowej, na zdobywaniu zaufania rozmówców, którzy niekiedy bardzo przeżywali raz jeszcze cierpienia, które dotknęły ich i ich rodziny nie tylko ze strony okupantów – Rosjan i Niemców.

Materiał, który do tej pory zebrał Andrzej Krywalewicz pozwala na przygotowaniu już następnych tomów wspomnień.

W spotkaniu wzięło udział ponad 70 osób, wśród nich liczna grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Pyrzycach przy ulicy Rejtana oraz Społecznego Gimnazjum w Pyrzycach oraz przedstawiciele Sekcji Literatury Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz osób, dla których pociąg również zatrzymał się w Pyrzycach.

001 002 003 004 005 006 007 008 009 010 011 012 013