Spotkanie autorskie z Andrzejem Szelążkiem

26 września 2019 r. pod patronatem Burmistrz Pyrzyc Marzeny Podzińskiej w Kaplicy św. Ducha w Pyrzycach odbyło się spotkanie autorskie Andrzeja Szelążka promujące książkę „Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia”. Autor mieszka w Brwicach, jest leśnikiem w trzecim pokoleniu, obecnie Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Pracując w Brwicach, Chojnie, Mieszkowicach autor miał możliwość poznania wielu osób, które jako dzieci przyjechały na Ziemie Zachodnie po II wojnie światowej. Kontakty z tymi ludźmi spowodowały, że postanowił ocalić od zapomnienia dziecięce przeżycia koszmaru II wojny światowej i lat powojennych.

001

Autor przez trzy lata rozmawiał z ludźmi, gromadząc i opracowując wspomnienia, pomagała mu córka Aleksandra, która jest autorką rysunków zamieszczonych w książce. Powstała książka, która zawiera wspomnienia 30 osób, przesiedleńców z dawnych polskich terenów na dzisiejszej zachodniej Ukrainie. Zamieszczono także kilka wspomnień opracowanych przez Andrzeja Krywalewicza.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji autora, który zaprosił zebranych do wyjścia na zewnątrz i zasadzenia „Dębu Pamięci Polskich Powojennych Osadników i Dzieci Wojny w gminie Pyrzyce” przy dźwiękach rogu myśliwskiego. Posadzenia Dębu Pamięci dokonali pyrzyczanie, którzy urodzili się przed 1945 rokiem.

Spotkaniu towarzyszyła muzyka w wykonaniu pani Joanny Witko. Publiczność wysłuchała m.in. poloneza Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, Niespodzianką dla uczestników spotkania był tort, na którym widniała okładka promowanej książki. W czasie poczęstunku trwały dyskusje kuluarowe z autorem i jednym z bohaterów książki, panem Ferdynandem Łukasikiem.

Wydarzenie zorganizowane przez Pyrzycką Bibliotekę Publiczną i Pyrzycki Dom Kultury cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców i zgromadziło sporą publiczność, wśród której pokaźną grupę stanowiła młodzież z pyrzyckiego „ogólniaka”, do której pan Andrzej Szelążek zaapelował, aby namówili i wysłuchali wspomnień żyjących jeszcze swoich bliskich – babć i dziadków, którzy pamiętają jeszcze czasy wojny i czasy zagospodarowywania Ziem Zachodnich, by te bezcenne wspomnienia zanotować, aby pozostał materialny ślad po przeżyciach nielicznych już obecnie przedstawicieli „dzieci wojny”.

002 003 004 005 006 007 008 009 010 011 012 014 015 016 018 019 020 021 022 023

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.