Poezja w służbie Wolnej Polski

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2018 r. przypada również Międzynarodowy Dzień Poezji. Tę datę Sekcja Literatury Uniwersytetu Trzeciego Wieku wybrała więc nieprzypadkowo na spotkanie z „Poezją Dwudziestolecia w służbie Wolnej Polski” nawiązujące do 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, które odbyło się w Kaplicy Świętego Ducha, czyli Dziale Tradycji Biblioteki – „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej”

Chociaż tytuł spotkania nawiązywał do XX-lecia Międzywojennego, to twórca scenariusza – Jadwiga Rzepiak, lider Sekcji retrospekcję zaczęła od „Pieśni Legionów” Józefa Wybickiego, czyli hymnu Polski. Słuchacze UTW – Alicja Przepiórka, Astrid Czarnecka, Halina Kozłowska, Helena Śliwińska, Jadwiga Rzepiak, Edwin Nickel, Józef Majewski, Jerzy Goclik, Wojciech Siatczyński przedstawili utwory Adama Mickiewicza poprzez Cypriana Kamila Norwida, Marię Konopnicką, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana po utwory Piwnicy pod Baranami, twórczość Leszka Wojtowicza, Krzysztofa Daukszewicza po niezapomnianego Jacka Kaczmarskiego. Wdzięcznymi słuchaczami poezji polskiej była Marzena Podzińska, Burmistrz Pyrzyc, słuchacze UTW w Pyrzycach oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej w Pyrzycach pod opieką Wioletty Maliszewskiej i Marty Dolnej. Opiekę nad nagłośnieniem i oprawą muzyczną sprawował Konrad Krajewski.

DSC01533

DSC01482 DSC01487 DSC01489 DSC01501 DSC01506 DSC01509 DSC01515 DSC01523 DSC01529