Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 3/2024
Dyrektora Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej
w Pyrzycach
z dnia 06.08.2024 r.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej
w Pyrzycach
Rozdział I
Obszary Standardów Ochrony Małoletnich
§ 1
1. Pyrzycka Biblioteka Publiczna opracowała, przyjęła i wdrożyła do realizacji Standardy Ochrony Małoletnich, które dotyczą całego personelu (pracowników, współpracowników – na wszystkich szczeblach Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej).
2. Za wdrażanie i nadzorowanie Standardów Ochrony Małoletnich odpowiada Dyrektor Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej w Pyrzycach.
3. Dyrektor Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej wyznaczył osobę odpowiedzialną za monitoring realizacji Standardy Ochrony Małoletnich.
4. Standardy Ochrony Małoletnich jasno i kompleksowo określają:
• zasady bezpiecznej rekrutacji personelu,
• sposób reagowania w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia,
• zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko,
• zasady bezpiecznego korzystania z Internetu,
• zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dziecka.
5. Standardy Ochrony Małoletnich są opublikowane i szeroko promowane wśród całego personelu, rodziców i dzieci, a poszczególne grupy są z nią aktywnie zapoznawane poprzez działania edukacyjne i informacyjne.
6. Biblioteka ustaliła zasady bezpiecznego kontaktu z dziećmi, których przestrzeganie stanowi obowiązek wszystkich pracowników i współpracowników (załącznik nr 1).
§ 2
Pyrzycka Biblioteka Publiczna stosuje zasady bezpiecznej rekrutacji personelu, regularnie szkoli personel ze Standardów Ochrony Małoletnich tj.:
• zasady rekrutacji personelu pracującego z dziećmi, w tym obowiązek uzyskiwania danych z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o każdym członku personelu oraz, gdy jest to dozwolone przepisami obowiązującego prawa, informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a kiedy prawo na to nie zezwala, uzyskiwania oświadczenia personelu dotyczącego niekaralności lub braku toczących się postępowań karnych lub dyscyplinarnych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego,
• zasady bezpiecznych relacji personelu z małoletnimi, wskazujące, jakie zachowania na terenie Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem,
• zasady zapewniania pracownikom podstawowej wiedzy na temat ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz udzielania pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:
rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci,
procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia,
odpowiedzialności prawnej pracowników, zobowiązanych do podejmowania interwencji,
• zasady przygotowania personelu (pracującego z dziećmi i ich rodzicami / opiekunami) do edukowania:
dzieci na temat ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem,
rodziców / opiekunów dzieci na temat wychowania dzieci bez przemocy oraz chronienia ich przed przemocą i wykorzystywaniem,
• zasady dysponowania materiałami edukacyjnymi dla dzieci i dla rodziców oraz aktywnego ich wykorzystania.
§ 3
1. Pyrzycka Biblioteka Publiczna wdrożyła i stosuje procedury interwencyjne, które znane są i udostępnione całemu personelowi. Każdy pracownik wie komu należy zgłosić informację o krzywdzeniu małoletniego i kto jest odpowiedzialny za działania interwencyjne.
2. Pyrzycka Biblioteka Publiczna wypracowała procedury, które określają krok po kroku, jakie działanie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu organizacji, członków rodziny, rówieśników i osób obcych.
3. Pyrzycka Biblioteka Publiczna dysponuje danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej) oraz zapewnia do nich dostęp wszystkim pracownikom.
§ 4
1. Pyrzycka Biblioteka Publiczna co najmniej raz na 2 lata monitoruje i w razie konieczności ewaluuje zapisy Standardów Ochrony Małoletnich, konsultując się z personelem, małoletnimi i rodzicami oraz je aktualizuje.
2. Standardy Ochrony Małoletnich:
• Standardy podstawowe – przyjęte standardy ochrony małoletnich są weryfikowane ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci,
• Standardy uzupełniające – w ramach weryfikacji standardów Pyrzycka Biblioteka Publiczna konsultuje się z małoletnimi i ich rodzicami/opiekunami.
Rozdział II
Słowniczek terminów
§ 5
1. Dziecko / małoletni – każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
2. Krzywdzenie dziecka – przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika organizacji, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
3. Personel – każdy pracownik Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej bez względu na formę zatrudnienia (umowa o pracę), oraz współpracownik organizacji, stażysta, wolontariusz lub inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub zadań ma (nawet potencjalny) kontakt z dziećmi.
4. Opiekun dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, a także rodzic zastępczy.
5. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka konieczne jest poinformowanie rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
Rozdział III
Interwencja w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka
§ 6
1. Zagrożenie bezpieczeństwa dzieci może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.
2. Na potrzeby niniejszych Standardów przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa dzieci:
• popełniono przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem),
• doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie,
• doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem).
3. Na potrzeby niniejszego dokumentu wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę dziecka przez:
• pracownika,
• inne osoby trzecie,
• rodziców / opiekunów prawnych,
• inne dziecko.
4. W przypadku podjęcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji Dyrektorowi Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej. Podejrzenie krzywdzenia dziecka może zgłosić każdy członek personelu Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej.
5. Interwencja prowadzona jest przez Dyrektora Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej, który wyznacza na stałe do tego zadania Panią Joannę Świątek (tel. 91 570 15 69, email: wypozyczalnia@bibliotekapyrzyce.pl. W dalszej części Standardów używane określenie – „wyznaczona osoba”.
6. W przypadku zgłoszenia krzywdzenia ze strony osoby odpowiedzialnej za interwencję, interwencję prowadzi inna, wyznaczona osoba.
§ 7
W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu, należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 998 (pogotowie). Poinformowania służb dokonuje pracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie wypełnia kartę interwencji.
§ 8
1. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się Kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszych standardów. Kartę interwencji umieszcza się w segregatorze interwencji.
2. Wszyscy pracownicy Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
3. W przypadku gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa dziecka zgłosili opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka na piśmie.
§ 9
Krzywdzenie ze strony pracownika / współpracownika
1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez pracownika lub współpracownika osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.
2. Wyznaczona osoba przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności z jego opiekunami, pracownikiem / współpracownikiem podejrzewanym o krzywdzenie oraz stara się ustalić przebieg zdarzenia. Ustalenia są spisywane na Karcie interwencji (załącznik nr 2).
3. Wyznaczona osoba organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.
4. W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo, wyznaczona osoba sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury (załącznik nr 3).
5. W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają dziecka, które doświadczyło krzywdzenia, wyznaczona osoba sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego (załącznik nr 4).
6. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji uprawnionych instytucji.
7. W przypadku gdy pracownik dopuścił się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, wyznaczona osoba powinna zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać pracownika podejrzewanego o krzywdzenie, dziecko oraz innych świadków zdarzenia. W sytuacji gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia. Jeżeli pracownik lub współpracownik który dopuścił się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniony przez Pyrzycką Bibliotekę Publiczną, lecz przez podmiot trzeci, wówczas należy zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej, a w razie potrzeby rozwiązać umowę z instytucją współpracującą.
§ 10
Krzywdzenie przez inne osoby trzecie
1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez osobę trzecią (obcą, bądź spokrewnioną) wyznaczona osoba przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności z jego opiekunami oraz stara się ustalić przebieg zdarzenia. Ustalenia są spisywane na Karcie interwencji (załącznik nr 2).
2. Wyznaczona osoba organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.
3. W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo, wyznaczona osoba sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.
4. W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają dziecka, które doświadczyło krzywdzenia, wyznaczona osoba sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego (załącznik nr 4).
5. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji instytucji, o których mowa w punktach poprzedzających.
6. Wyznaczona osoba organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka krzywdzonego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.
§ 11
Krzywdzenie ze strony rodziców / opiekunów
1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez rodziców / opiekunów, wyznaczona osoba przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka oraz stara się ustalić przebieg zdarzenia. Ustalenia są spisywane na Karcie interwencji (załącznik nr 2).
2. W przypadku gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo, wyznaczona osoba sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.
3. W przypadku gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że opiekun dziecka zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo (np. dziecko chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej), rodzina stosuje przemoc wobec dziecka (rodzic / inny domownik krzyczy na dziecko, stosuje klapsy lub podobne rodzajowo kary fizyczne), wyznaczona osoba informuje właściwy ośrodek pomocy społecznej (wzór pisma w załączniku nr 5) lub sąd rodzinny (wzór wniosku o wgląd w sytuację rodziny w załączniku nr 4) o potrzebie interwencji.
4. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji instytucji, o których mowa w punktach poprzedzających.
§ 12
Krzywdzenie rówieśnicze
1. W Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej obowiązuje kodeks bezpiecznych relacji dziecko – dziecko, z którym zapoznawane jest każde dziecko zapisujące się do biblioteki lub na zajęcia oferowane przez Pyrzycką Bibliotekę Publiczną, który stanowi załącznik nr 6.
2. W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko uczęszczające do Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej (np. na zajęciach grupowych) wyznaczona osoba przeprowadza rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzeniem oraz jego opiekunami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunami. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia. Ustalenia są spisywane na Karcie interwencji (załącznik nr 2). Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne Karty interwencji.
3. W toku rozmów opisanych w pkt. 2 dąży się do zmiany zachowania dziecka krzywdzącego i ustalenia sposobu zapewnienia bezpieczeństwa dziecku krzywdzonemu. W przypadku braku możliwości osiągnięcia tych celów dziecko krzywdzące jest wydalone na stałe z zajęć.
4. Wyznaczona osoba organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka krzywdzonego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia.
5. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko w wieku od 13 do 17 lat, a jego zachowanie stanowi czyn karalny, należy ponadto poinformować właściwy miejscowo sąd rodzinny lub policję poprzez pisemne zawiadomienie.
6. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko powyżej lat 17, a jego zachowanie stanowi przestępstwo, wówczas należy poinformować właściwą miejscowo jednostkę policji lub prokuratury poprzez pisemne zawiadomienie.
Rozdział IV
Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dziecka
§ 13
1. Jednostka, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka, zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
2. Dane osobowe małoletniego podlegają ochronie na zasadach określonych w Ustawie z dna 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. 2019 poz. 1781) oraz Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 z późn. zm.):
• pracownik ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych, które przetwarza oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem,
• dane osobowe małoletniego są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
3. Pracownikowi Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) przebywającego na terenie Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
4. Pracownik Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej nie może upubliczniać wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie wideo) bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
5. Pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego dziecka powinna zawierać wskazanie, gdzie będzie wykorzystywany wizerunek dziecka (np. celem publikacji w serwisach społecznościowych).
6. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie i upublicznienie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
Rozdział V
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
§ 14
1. Pyrzycka Biblioteka Publiczna zapewnia dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu, przy komputerach, z których możliwy jest dostęp swobodny, a także w miarę możliwości prowadzi z tego zakresu edukacyjne zajęcia dla dzieci.
2. Na terenie Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej dostęp dzieci do Internetu możliwy jest bez nadzoru pracownika na przeznaczonych do tego komputerach, znajdujących się na terenie biblioteki (wolny dostęp do Internetu), zgodnie z zasadami zawartymi w Regulaminie Czytelni Internetowej (Zarządzenie Nr 8/2013 Dyrektora Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej z dnia 14.11.2013 r.).
3. Osoba odpowiedzialna za dostęp do Internetu zabezpiecza sieć przed niebezpiecznymi treściami.
4. Osoba odpowiedzialna za Internet systematycznie sprawdza, czy na komputerach z wolnym dostępem do Internetu nie znajdują się niebezpieczne treści oraz w miarę możliwości stara się ustalić, kto korzystał z komputera w czasie, gdy treści te zostały tam zapisane.
5. Gdy zostanie ustalone dziecko, które korzystało z komputera w chwili zamieszczenia na nim niebezpiecznych treści, należy w przyjazny sposób przeprowadzić z nim rozmowę edukacyjną o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu i o szkodliwości takich treści.
Rozdział VI
Monitoring stosowania Standardów Ochrony Małoletnich
§ 15
1. Dyrektor wyznacza panią Joannę Świątek jako osobę odpowiedzialną za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich.
2. Osoba, o której mowa w punkcie 1, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Standardów Ochrony Małoletnich, za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów Ochrony Małoletnich, prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz za proponowanie zmian w Standardach Ochrony Małoletnich.
3. Osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów ochrony małoletnich przeprowadza wśród pracowników, raz na 24 miesiące, ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów Ochrony Małoletnich. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany oraz wskazywać naruszenia Standardów Ochrony Małoletnich w Pyrzyckiej Bibliotece Publicznej.
4. Ankieta monitorująca stanowi załącznik nr 7 do niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich.
5. Na podstawie przeprowadzonej ankiety osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich sporządza raport z monitoringu, który następnie przekazuje Dyrektorowi Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej.
6. Dyrektor Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej na podstawie otrzymanego raportu z monitoringu wprowadza do Standardów Ochrony Małoletnich niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom nowe brzmienie Standardów Ochrony Małoletnich.
Rozdział VII
Przepisy końcowe
§ 16
1. Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
2. Pracownicy podpisują „Oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich”.
3. Ogłoszenie Standardów Ochrony Małoletnich następuje poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń lub innym widocznym miejscu w siedzibie Biblioteki i jej Filiach lub przesłanie tekstu Standardów Ochrony Małoletnich pracownikom drogą elektroniczną lub zamieszczenie na stronie internetowej Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej.
Załącznik nr 1
Zasady bezpiecznego kontaktu z dziećmi
1. W komunikacji z dziećmi zachowuj cierpliwość i szacunek.
2. Słuchaj uważnie dzieci i udzielaj im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji. Komunikując się z dzieckiem staraj się, by Twoja twarz była na poziomie twarzy dziecka.
3. Zadbaj o to, aby być w zasięgu wzroku lub słuchu innych pracowników, kiedy prowadzisz aktywności z dziećmi. W wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, kiedy musisz zostać z dzieckiem sam na sam, zawsze powiadom o tym pozostałych pracowników i wolontariuszy oraz poinformuj, w którym dokładnie miejscu będziesz przebywać wraz z dzieckiem.
4. Nie komunikuj się z żadnym dzieckiem bez wiedzy jego rodziców lub opiekunów prawnych, w szczególności za pomocą mediów społecznościowych. Używaj do kontaktu służbowych narzędzi komunikacji i zapraszaj dziecko do kontaktu w godzinach Twojej pracy. W przypadku komunikacji internetowej, korzystaj z grupowych czatów, nie wiadomości prywatnych.