Misterium „Zaśnięcie Maryi” – promocja filmu i książki

Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska, Stowarzyszenie „Edukacja, Nauka, Kultura” wraz z Pyrzycką Biblioteką Publiczną zaprosili mieszkańców Ziemi Pyrzyckiej na promocję elektronicznej wersji książki oraz na film dokumentujący misterium ludowe „Zaśnięcie Maryi” w Brzesku.

Projekt był realizowany pod opieka Michała Kulika, dr Teresę Joannę Andrzejewską oraz ks. Sławomira Kokorzyckiego przy czynnym współudziale mieszkańców Brzeska, Letnina oraz samego pomysłodawcy i twórcy Sanktuarium Maryjnego w Brzesku, byłego proboszcza ks. kanonika Januarego Żelawskiego. Nadzór merytoryczny sprawował prof. Bogdan Matławski.

DSC00981

Projekt ten, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma na celu pokazanie genezy, przygotowań i wielopłaszczyznowej uroczystości, jaka odbywa się w Brzesku i Letninie 15 sierpnia, a zarazem zachowania jej jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Rezultat tego projektu, czyli książka i film będą następną perełką, która przyczyni się do promocji Ziemi Pyrzyckiej, nie tylko w Polsce, ale jak zaznaczył proboszcz parafii w Brzesku ks. Janusz Skoczeń również w świecie.

6 lutego 2018 roku  nie zawiedli mieszkańcy Brzeska, Letnina, Pyrzyc i okolic  zasiadając na widowni, biorąc udział w dyskusji na temat zaprezentowanego filmu, nagradzając rezultat gromkimi brawami.

DSC00872 DSC00878 DSC00880 DSC00889 DSC00908 DSC00914 DSC00922 DSC00942 DSC00955 DSC00962 DSC00981