„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania miała miejsce 2 września 2016 r., w Kaplicy św. Ducha – Dziale Tradycji Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej – „Muzeum Ziemi Pyrzyckiej”.

Rys historyczny przygotowała i przedstawiła Jadwiga Rzepiak – liderka Sekcji Literatury Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach. Fragmenty „Quo vadis” czytała burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska, członkowie Sekcji Literatury: Krystyna Góral, Halina Kozłowska, Helena Śliwińska, Wojciech Siatczyński, Józef Majewski, Janusz Przepiórka, Edwin Nickel, Józef Kędziora oraz nauczyciele i uczniowie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego: Marta Dolna, Lilia Zdunowska, Aleksandra Dąbkowska, Maja Malanowska i Kacper Stawiarski.

To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił prezydent Andrzej Duda.

Quo vadis”  powieść historyczna Henryka Sienkiewicza – została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

100_89601